تاریخچه سیگار برگ

تاریخچه سیگار برگ

تاریخچه سیگار برگ

تاریخچه سیگار برگ هم همچون هر محصول تازه وارد چند قرن اخیر، دارای جذابیت است. اما قبل از اینکه به تاریخچه سیگار برگ به طور اجمالی بپردازیم، در صورت علاقه میتوانید مطلب تاریخچه قلیان، چپوق و تنباکو نگاهی بیندازید و با تاریخچه تنباکو و گسترش آن در جهان آشنا شوید.

نکته دیگر قبل از شروع، اشاره به این نکته که؛ در جهان واژه سیگار به “سیگار برگ” اطلاق میشود و واژه “سیگارت” به معنای سیگار کوچک، به سیگارهای معمولی و دارای بسته بندی گفته میشود. اما ما در این مطلب بیشتر این محصول را با همان نامی که در ایران خوانده میشود استفاده میکنیم، یعنی سیگار برگ به جای سیگار.

تاریخچه سیگار برگ

سطحی نگری خواهد بود که تاریخ استفاده و کشف سیگار را با کریستف کلمب و ورود همراهان او به قاره آمریکا شروع کنیم. قرنها قبل از دیدار و حمله کامبوس به کوبا، توتون در نقاطی از آمریکای مرکزی  و خلیج مکزیک استعمال می شده است. برخی استفاده آن را به قرن اول میلادی نسبت میدهند که کمی دور از ذهن است. اما شواهد باستانی بر روی ظروف سفالی، تاریخ استفاده توتون را به حدود 1000 سال پیش یا کمی بیشتر میبرد. جایی که در ایالت کامپچه مکزیک، باستان شناسان یک ظرف سفالی مخصوص توتون یافتند، که دانشمندان درون آن، وجود نیکوتین را تشخیص دادند. هرچند این دلایل آنچنان محکم و قاطع نیستند اما در قرنهای بعد از قرن دهم بسیار سفال هایی به دست آمد، با نقوشی از مردمانی که در حال دود کردن سیگار برگ بودند. بیشترین استفاده از برگ خوشبوی توتون در مکزیک، گواتمالا و خصوصا دو ایالت امروزی مکزیک با نامهای کامپچه و یوکاتان در خلیج مکزیک بوده است.

 

تاریخچه سیگار برگ

اینان مایاها بودند. مردمان بومی ساکن در مکزیک، السالوادور،گواتمالا و هندوراس، که سابقه زیست در جنگلهای بارانی آمریکای مرکزی را داشتند و از 1500 قبل از میلاد کم کم ساکن این منطقه شدند. در نهایت تمدن مایایی در قرن 14 میلادی توسط آزتکها، تضعیف شد و در قرن 16 توسط اسپانیاییها به نابودی کشیده شد.

این مردمان در طول این دوره تمدنی و زیستی بلند مدت، کاملا بر محیط خود مسلط شده بودند و خواص گیاهی که ما آن را با نام تنباکو میشناسیم، شناخته بودند و از آن در مراسم خود استفاده می کردند. این گیاه در چپوقها و یا به صورت سیگارپیچ (احتمالا در برگ ذرت یا برگ گیاهان دیگر پیچیده می شده است.) استعمال می شده و به کشندگان حالتی از نئشگی می داده است که برای مراسم مذهبی و سیر در دنیای ارواح، بسیار مناسب بوده است. همچنین مایاها نوشابه هایی از دخانیات هم ساخته و مینوشیدند. به طور کلی مایاها در کشف و استخراج هر نوع مواد با خاصیت نشئگی در تاریخ، حرف دارند برای گفتن. بیش از این  به مردمان شگفت انگیز مایا نپردازیم، تنها بگوییم که جمعیت مردمان مایا نژاد امروزه نزدیک به 7 میلیون نفر است و در آمریکای مرکزی زندگی میکنند. پس مطلب تاریخچه سیگار برگ را با مردمانی از اسپانیا ادامه میدهیم.

سیگار برگ و اسپانیای فاتح

مطمئناً تا سال 1492 ، هنگامی که کریستوفر کلمب به جزایر کوبا رسید ، سیگارها توسط بومیان دود می شدند. در 2 نوامبر 1492، کلمبوس دو تن را با نامهای رودریگو دی جرز ملوان و لوئیس دی تورز مترجم، را به داخل سرزمین کوبا گسیل کرد تا اطلاعاتی از امپراتور هونگ جی به دست بیاورند! تعجب نکنید، کلمب گمان میکرد که زمین را دور زده و اکنون به چین رسیده است، چینی که وصفش را از سفرنامه مارکوپولو دانسته بود. این دو تن بعد از 4 روز راهپیمایی در جنگلها، با بومیانی دیدارکردند و سیگار تعارفی آنان را کشیده بودند. سیگاری که در برگ نخل، یا چنار پیچیده میشد و با برگهای خشک شده توتون پر میشد. یا در لوله خالی نیشکر کشیده میشد. از رودریگو دی جرز ملوان به عنوان اولین اروپایی سیگاری یاد میشود. او سیگار را با خود به اروپا برد و مصرف کرد و از دهانش دود بیرون میداد. همسایگان و سیستم تفتیش عقاید کلیسا، او را به خاطر عادات “گناه آور و دوزخی”، 7 سال زندانی کردند و زمانی آزاد شد که قبح سیگار ریخته بود. در زیر تصویر رودریگو دی جرز را میبینید.

 

تاریخچه سیگار برگ، رودریگو دی جرز

هنگامی که کلمب و سایر کاوشگران آمریکا،  دخانیات را به اروپا بردند ، سیگار برگ بسیار محبوب شد. اسپانیا کارخانه های سیگار را در کوبا افتتاح کرد و صادرات بین المللی را محدود کرد. این سیگار خالص تر شد، چون به جای استفاده از برگ چنار و نخل و غیره، سیگار را در برگی از تنباکو پیچیدند.و این کالا کم کم  به عنوان یک محصول که در بسیاری از ملل و مستعمرات، ارزش پولی فوق العاده ای داشت جلوه کرد و گسترش یافت

سفیر فرانسه در پرتغال، ژان نیکوت،( از نام وی کلمه نیکوتین گرفته شده است) اواخر دهه 1500 تنباکو و سیگار را به فرانسه معرفی کرد. چنان که یکی از قدیمیترین  فروشگاه های دخانیات و سیگار برگ تاریخ یعنی A La Civette در سال 1716 در پاریس افتتاح شد و امروز نیز به فعالیت خود ادامه میدهد.

افول حکمرانی اسپانیا بر سیگار برگ

تاریخچه مختصر سیگار برگ را با افول یک امپراطوری ادامه میدهیم. اسپانیاییها 400 سال کوبا را تحت استعمار خود داشتند. در یک کلام می توان گفت که این کشور را دوشیدند. اما با قدرت گرفتن روزافزون انگلیسیها و تسلط شان بر آمریکا، مسابقه تنباکو شدت بیشتری میگرفت. انگلیسیها در مزارع کنتیکت آمریکا مشغول کشت تنباکو بودند. کنتیکت به عنوان بزرگترین صادر کننده سیگار قدرت را از کوبا میگرفت. مدت 9 ماه نیرو های انگلیسی هاوانا را در محاصره خود داشتند. یک افسر انگلیسی که در نزدیکی هارتفورد زندگی می کرد و در محاصره هاوانا شرکت کرده بود، با حدود 30،000 سیگار و مقدار کافی بذر کوبایی که به مرور زمان با آب و هوای متفاوت سازگار میشد،  به خانه خود در کنتیکت بازگشت. در سال 1804، با افزایش تقاضا برای افزایش “هاواناها” در سراسر جهان، کوبا بیش از یک میلیون پوند برگ آمریکایی وارد کرد که بخش عمده ای از آن، تولید کنتیکت بود. برندهای برگهای کنتیکتی The Connecticut cigar امروز هم در دنیا دوستداران خود را دارد.

در طول قرن بعد و بیشتر، کوبا در تجارت و تولید دخانیات و سیگار، از ایالات متحده عقب ماند. در سال 1860 ، تقریباً 1500 کارخانه سیگار در ایالات متحده وجود داشت. نیمه آخر قرن نوزدهم، شاهد تأسیس مارک های سیگار کوبایی مانند: پارتاگاس، ال ری دل مونتو، سانچو پانزا، هوو دو مونتری و مونته کریستو بود.برندهای های آمریکایی البته همه جا خودنمایی میکنند اما ایده آل همچنان کوباست.


بیشتر بدانید