معرفی انواع مدلهای فندکهای زیپو

مدلهای زیپو - معرفی انواع فندکهای زیپو

معرفی انواع مدلهای فندکهای زیپو

دیگر کمتر کسی است که نداند فندک های زیپو در برابر باد مقاومت دارند و خاموش نمی شوند. دوستداران زیپو علاوه بر این می دانند که جرج ج بلیدزل استارت زیپو را زد و امروز بیش از 80 سال قدمت این برند است. اما نکته ایی که در مورد زیپو شاید افراد زیادی ندانند و آشنا نباشند، دسته بندی فندک های زیپو است. این تصور که مدلهای زیپو تنها از یک قالب برای فندک های خود استفاده می کند تصوری اشتباه است.امروزه بدنه کلاسیک زیپو بیش از هر بدنه دیگر زیپو شناخته شده است. اما در مدلهای زیپو، ما با چه دسته بندی هایی روبرو هستیم؟

 

فندک زیپو رپلیکا 1935

مدلهای زیپو

 اولین مدلهای زیپو که در 1932 رونمایی شد در واقع یک مدل رپلیکای 1935 بود؛ البته با قامتی کشیده تر. این فندک با بدنه برس خورده، روکش کروم و لولایی که از بیرون به بدنه چسبیده بود عرضه شد. در سال بعد زیپو اندکی از قد این فندک کاست و در سال 1935 عرضه فراگیر آن شروع شد و به همین نام هم خوانده شد. این اندازه جدید در بقیه زیپو ها نیز رعایت شد. اما رپلیکا 1935 که امروز هم تولید می شود یک فرق دیگر هم علاوه بر لولای بیرونی داشت. آن هم اینکه این فندک یک مستطیل کامل بود؛ بدون انحناء در گوشه ها و در قسمت زیرین که اطلاعات فندک حک می شود دارای فرو رفتگی نبود. اما نکته ایی که باید در مورد مدلهای سال 1932 گفت این است که این مدلهای کشیده بسیار نادر هستند و جزو گنجینه های کلکسیونر ها به حساب می آیند.در سال 2001 یکی از این مدلهای اولیه که در 1933 تولید شده بود؛  در یک مزایده به قیمت 18000 دلار به فروش رسید.

– فندکهای رپلیکا 1935 را اینجا ببینید.

 

فندک زیپو کلاسیک 1933 

مدلهای زیپو

یک سال از تولید اولین زیپو گذشته است و زیپو که از همان روزهای اول با فکر بلند وارد این بازار شده در پی تغییر شمایل فندک خود برآمد است. از خاصیت های طراحی در دهه های سی و چهل میلادی قرن گذشته، میتوان به کوچک سازی تولیدات اشاره کرد. پس طراحان در پی کوچک کردن و البته زیبایی بیشتر محصولات بودند. زیپو نیز از این روند آگاه بود. پس در اقدامی لولای روی درب زیپو را از طریق یک برآمدگی در خود بدنه تعبیه کرد و لولا را حذف کرد.هرچند امروزه وجود این لولا ها در مدلهای رپلیکا 1935 اشاره ایی به قدیمی بودن و کلاسیک بودن آنهاست. به هر روی در سال 1933 لولا ها حذف شدند و قالب کلاسیک و استاندارد زیپو زاده شد. امروزه ما این قالب را به عنوان کلاسیک می شناسیم که فراگیر ترین بدنه زیپو است. اما فرق بدنه کلاسیک با رپلیکا 1935 تنها در برداشتن لولا نبود. زیپو از یک مستطیل در چهار گوش خود تبدیل به شیئی شد که در قسمت بالایی درب خود دارای یک انحناء شد.همچنین متون حک شده در قسمت زیرین زیپو با یک شیب به سمت داخل هدایت شدند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اولین فندک از این سری زیپوی کد 200 بود با بدنه کروم و برس خورده که تا همین امروز پر فروش ترین و کلاسیک ترین مدل عرضه شده در بازار زیپو است. زیپو های کلاسیک تا به امروز در رنگها و تصاویر و لعاب های متفاوت عرضه می شوند و به عنوان چهره این کمپانی با سابقه شناخته می شوند.

– مدلهای زیپو کلاسیک را اینجا ببینید.

 

فندک زیپو 1937 وینتیج

 چهار سال پس از بدنه کلاسیک، زیپو در سال 1937 بازگشتی به بدنه مستطیلی داشت زیر نام رپلیکای 1937 یا وینتیج. اما بر خلاف مدل رپلیکای 1935 این مدل مستطیلی با حذف لولای بیرونی به مانند زیپوی کلاسیک عرضه شد.  اما در بدنه یک  تغییر مشهود بود. آن هم خطوط موربی بود که بر روی بدنه و درب نشسته بود. بعدها مدلهای 1937 با شکل مستطیلی به شکل ساده هم کار شدند و این خطوط مورب برداشته شدند. اولین تولید این سری با کد 230 به بازار ها عرضه شد و امروزه هم تولید می شوند در رنگهای مختلف.

– فندکهای زیپو وینتیج را اینجا ببینید.

 

فندک زیپو رپلیکا 1941

مدلهای زیپو

جنگ جهانی دوم در سپتامبر 1939 جرقه خورد و آتش آن به آمریکا هم رسید. زیپو در اقدامی در سال 1941 از یک فندک رونمایی کرد  که در چهار گوشه خود دارای انحناء زیادی بودند و بدنه آن به رنگ مشکی باروتی جلوه میکرد. این اولین فندک رپلیکا 1941 بود که امروزه با کد 28582 به فروش می رسد. اما داستان تولد این فندک با جنگ جهانی دوم گره خورده است. در واقع کمپانی زیپو در پی سفارش ارتش آمریکا، تولیدات مصرفی و روزانه خود را متوقف کرد و تا سال 1945 یعنی تا پایان جنگ جهانی دوم، به تولید مدل رپلیکا 1941 برای ارتش آمریکا پرداخت. جنگ جهانی دوم برای هر کمپانی یا تولید کننده ایی اگر بد بود؛ برای زیپو یک جهش بزرگ بود برای تبدیل شدن به بزرگترین و معتبر ترین تولید کننده فندک دنیا! زیپو از وضعیت سخت اقتصادی در زمان جنگ جسته بود و اکنون رقیبی برای خود احساس نمی کرد. در واقع رپلیکای 1941 خون تازه ایی بود در رگهای این کمپانی آمریکایی.

– مدلهای زیپو رپلیکا 1941 را اینجا ببینید

فندک زیپو اسلیم ( باریک )

مدلهای زیپو

زیپو در سال 1956 از یک مدل سبک وزن رونمایی کرد. این مدل باریک و البته کشیده تر با اقبال بازار مواجه شد. مدلی که برای زنان طراحی شد اما در دل مردان هم جای گرفت. امروز تنوع زیپو های باریک بسیار است اما از اولین مدل آن باید در اینجا نام ببریم که با کد 1600 وارد بازار شد. دارای روکش کروم و بدنه برس خورده. فندکهای اسلیم در بین مدلهای زیپو طرفداران خاص خود را دارد.

– فندکهای زیپو باریک را اینجا ببینید

فندک زیپو آرمور کیس

مدلهای زیپو

در آخر باید از سری پر طرفدار آرمورکیس زیپو نام برد. آرمورها به محصولات زیپو اضافه شدند؛ البته با قیمتی گرانتر. دلیل این گرانی بدنه قطور تر و همچنین کار بیشتری که از نظر حکاکی روی این زیپو ها صورت میگرفت بود. زیپو های آرمورکیس دارای بدنه ایی 1.5 برابر قطور تر از مدلهای معمولی هستند. این باعث سنگینی وزن این زیپو ها در دست می شود و حس بهتر و اطمینان بخش تری از یک زیپو به شما می دهد. امروزه طراحی های خاص زیپو بر روی مدلهای آرمور انجام می شود. همچنین بیشتر زیپو های لیمیتد ( تولید محدود) در این اواخر بر روی این بدنه کار شده اند.

– فندکهای زیپو آرمور را اینجا ببینید.

اطلاعات زیپو

مدلهای زیپو

حتما شما هم به قسمت زیرین زیپو نگاهی انداخته اید. قسمت زیرین زیپو محل درج اطلاعات و لوگوی زیپو است. در مدلهای وینتیج و همینطور رپلیکا ما با کفی صاف برخورد می کنیم و در زیپو های کلاسیک با کفی فرو رفته. اما جدای از این، قسمت زیرین زیپو همواره دستخوش تغییر بوده است. امری که کارشناسان و خبره های زیپو را هم به گمراهی می اندازد برای تعیین اصل یا بدلی بودن زیپوها. امروزه اما قسمت زیرین زیپو ها با فرمتی ثابت عرضه می شوند. اما شاید عمده ترین تغییر در قسمت اطلاعات زیپو در اواسط دهه 50 اعمال شد. تغییری بنیان ساز! در اواسط دهه 50 زیپو برای اولین بار شروع به درج کد های تاریخ کرد در قسمت زیرین زیپو. اینکار ابتدا به منظور کنترل کیفیت انجام شد اما این کد ها تبدیل شدند به یک سرمایه ارزشمند برای زیپو و کلکسیونر های زیپو. در واقع دهه 50 زیپو را وارد برهه ایی کرد که برای کمتر اجناسی اتفاق می افتد. کلکسیونر ها در دهه های بعد از این کد ها نهایت استفاده را بردند. لازم به ذکر هست که تا قبل از این تاریخ، زیپو ها ارزش کلکسیونی چندانی نداشتند.

تنوع زیپوها و بازار جهانی

از میانه دهه هفتاد میلادی، زیپو خود را برای یک دور خیز آماده می کرد تا از مرز های آمریکا بگذرد و بازار های جهانی را به تسخیر خود درآورد. مرگ جرج بلیدزل در 1978 هم باعث نشد تا زیپو از این ریسک درگذرد. در سال 1980 زیپو تحت سرپرستی 6 تن از نزدیکان و فرزندان بلیدزل به راه خود ادامه می داد. در سال 1993 زیپو موفق شد کمپانی Case را که یک کمپانی بسیار قدیمی تولید چاقو بود خریداری کند و در سال 1997 موزه زیپو  Zippo/Case را بازگشایی کند. در سال 2002 لوگو و نام زیپو به عنوان علامت جهانی ثبت شد و مانع از تولید زیپو های قلابی شد. در سال 2010 بخشی از سهام و کارخانه های فندک رانسون را به دارایی های خود افزود. در 2011 و 2012 با رشد فروش خود مواجه بود به سبب تولیداتی که در زمینه های دیگر مانند وسایل کمپینگ کسب کرده بود. زیپو رکورد 500 میلیون فندک را از زمان بازگشایی در سال 2012 به دست آورد. امروز کمپانی زیپو تحت تملک جرج بی دوک از نوادگان بلیدزل است و دامنه تولیدات آن دیگر به فندک محدود نمی شود. ساعت های زیپو، عینک های زیپو و وسایل کمپینگ جزو این تولیدات هستند. تا امروز این برند در بیش از دو هزار فیلم و سریال و تاتر تلویزیونی به کار گرفته شده است و بخشی از فرهنگ پاپیولار آمریکا و یکی از نماد های آن گشته است.زیپو علی رقم اصالتی که برای اجناس خود قائل بوده همواره چشم به بازار و سلیقه مشتریان هم داشته است. امروزه زیپو به عنوان یک محصول مصرفی و کارامد و همچنین لوکس در زندگی ما جا باز کرده است. محصولی که بر آمریکایی بودن خود اصرار دارد و البته همچنان به شعار خود پایبند که: ” فندک شما کار می‌کند، در غیر‌ این صورت برای شما تعمیر خواهد شد.”


بیشتر بدانید

نظرات (6)

حمید

مطالب عالی و مفید در باره فندک زیپو
دمتون گرم

Arash 220volt

بسیار جالب و خواندنی بود. و برای کسانی که از قبل یا بتازگی صاحب فندک زیپو شدن یک ارزش و پشتوانه از محصولی که در دست دارن به خساب میاد که میتونن وقتی شخصی از دوستان داره فندک زیباشونو تماشا میکنه بطور ضمنی ازین تاریخچه توی گوشش بخونن.

هومن مصباح

امیدوارم همه محصولات شما (زیپو) در نمایندگی بازار تهران موجود باشه

ایرج بهروش

امیدوارم که همیشه شاد و شادمان باشید…
مطالب شما درباره زیپو خواندنی است ،
لطفا عنایت فرمایید اطلاعات جامع تری از رپلیکای ۱۹۴۱ بنویسید ٬

محسن

سلام مطلب بسیار اموزنده ای بود.عالی.من یه فندک زیپو دارم میخواستم ببینم کدوم سری ساخته.از کجا میتونم متوجه بشم

    اسموکیش

    سلام محسن عزیز,
    اگر با استفاده از توضیحات و تصاویر همین مطلب موفق به تشخیص سری فندکتون نشدید میتونید از طریق راههای ارتباطی عکس فندک خودتون رو برای ما ارسال کنید تا راهنماییتون کنیم.

ارسال دیدگاه