تاریخچه فیلتر سیگار

تاریخچه اولین فیلتر سیگار

تاریخچه فیلتر سیگار

تاریخچه فیلتر سیگار، ربط مستقیم دارد با تحقیقات در مورد ضررهای سیگار.امروزه ما نمی توانیم یک سیگار را بدون فیلتر تصور کنیم و یا آن را بکشیم! این اختراع ساده نزدیک به 60 سال است که همه گیر شده است. و برای تاریخ دور و دراز سیگار کمی باور نکردنی است.

تاریخچه اولین فیلتر سیگار

 

از اواخر قرن 19 صداهایی که اثباتشان بسیار سخت بود. در 1898 یک دانشجوی پزشکی به نام هرمان روتمان، ادعا کرد که: گرد و غبار حاصل از تنباکو در کارخانه های تنباکو در آلمان، احتمالا باعث ایجاد تومورهایی در سینه کارگران میشود!.  وجود سرطان ریه در قرن نوزدهم حتی شناخه شده هم نبود. پزشکان به گمان سل با این بیماری برخورد می کردند. اما ورق برمیگشت و در دهه دوم قرن بیستم تحقیقات جدید نشان میداد که سیگار عامل این مرگ و میر جدید است که بر شدت آن افزوده شده بود. این نوای های مخالف و مضر، برای کسب و کار تنباکو یک زنگ خطر بود. اما با این وجود گوش کسی هم بدهکار نبود!

 رینولدز تنباکو، در 1913، از سیگار ملی و جدید خود، که از تنباکوهای مختلف درست شده بود و در پاکتهای 20 تایی به فروش میرفت، با نام کمل، رونمایی کرد، و آینده ایی درخشان را برای این صنعت نوید داد. با اختراع ماشینهای جدید سیگارساز، سود توتونچی ها روزافزون بود. این در حالی بود که ایزاک آدلر در مقاله تازه خود در 1912 پرده از ربط بیماری تنگی نفس با سیگار برداشته بود.

مقاله های پزشکی جدید می آمدند و بین سالهای 1930 تا 1970 بازار سیگار مجددا شاهد یک جهش بزرگ بود در فروش. اما در میان همین سالها بود که به تاریخچه فیلتر سیگار میرسیم.

 

اختراع اولین فیلتر سیگار

 

در بیست نوامبر ،1928 یک مخترع مجار با نام بوریس آیواز Boris Aivaz، اختراع خود را به ثبت  سازمان ثبت اختراعات ایالات متحده آمریکا رسانید. و پس از آن در 12 مارس 1936، اختراع خود را به روز کرد با شماره ثبت:  US2064239A. و آن را با عنوان: پلاگین فیلتر سیگار، یا نمد برای لوله های سیگار”! به ثبت رسانده بود.

 اختراع اولیه بسیار ساده بود. او چند لایه کاغذ کرپ را، که امروزه برای ساختن گل کاغذی از آن استفاده میشود را لوله کرده بود، و پیشنهاد داده بود که بین این کاغذها می توان از ورقه های سلولز یا کاغذ جاذب استفاده کرد و از آن استوانه ایی بلند ساخت و آن را کات کرده و استفاده نمود.

اما بوریس از پا ننشست! او در 1936 اختراع خود را ثبتی دوباره کرد! به این صورت که در این اظهاریه جدید گفت که وسط فیلتر اختراعی من یک راه مستقیم وجود دارد که بازدارندگی در برابر دود ندارد. او این مشکل را توسط یک تا کردگی b شکل در مقطع استوانه فیلتر کاور کرده و اختراع خود را مجدد به ثبت رسانده است!

ما دیگر هیچ نشانی از بوریس آیواز، این مخترع مجاری، به دست نیاوردیم که آیا اختراع او استفاده شد یا خیر. اما هر چه بود نام او در تاریخ با فیلتر سیگار گره خورد! در زیر میتوانید تصاویر فیلتر اختراعی وی را در سازمان ثبت اختراعات آمریکا را ببینید.

 

تاریخچه اولین فیلتر سیگار

روند تولیدی شدن فیلتر سیگار

 

روند تولید فیلترهای سیگار را باید در سال 1935 جست. آنجا که یک شرکت بریتانیایی اولین بار سیگار را با فیلتری سوار بر آن عرضه نمود. شاید در ابتدا آنان هیچ نمی دانستند که قرار است این عضو جدید ،همراهی ثابت و از ملزومات اصلی سیگار بشود. چرا که غوغای بازاریابی و تکنیکهای فروش جدید برای بازار سیگار، اعلامیه های پزشکی در رد سیگار آنچنان صدایی نداشتند و این محصول به عنوان یک محصول خاص و ویژه به فروش میرفت.

با گذر زمان در روند تولید فیلترهای سیگار، میبینیم که در سال 1960 یعنی 25 سال بعد از اولین کالای فیلتر شده، این سیگارهای با فیلتر بودند که بیشتر بازارها را در اختیار داشتند! طبق آماری که وجود دارد، سیگارهای فیلتردار از سهم 0.5 درصدی از بازار در سال 1950، به سهم 87.7 درصدی بازار در سال 1975 رسیده بودند!

همچنین اندازه فیلترها نیز تغییر کرد در این زمان. بین 1935 تا 1950، اکثر سیگارها با فیلتر، کوچک بودند و طولی برابر با 7 سانتی متر داشتند. کم کم این اندازه به 12 سانتی متر هم رسید. 

 

جنس فیلترهای سیگار

 

اما در نگاه به تاریخچه فیلتر سیگار،  جالب خواهد بود که بدانید اولین فیلتر ها از جنس چوب پنبه بودند، برای همین هم هست که فیلتر های سیگارهای قرمز امروزی بر روی خود نقشی از چوب پنبه را یدک میکشند. کمکم نمد جای چوب پنبه را گرفت. چرا که هم تنفس بهتری داشت و هم به لحاظ تولید کم هزینه تر بودند و امکان تولید انبوه آن بسیار ساده تر بود. اما این نمد دقیقا چه جنسی دارد؟ نمد فیلترهای سیگار  امروزه بیشتر از فیبر استات سلولز درست می شوند. استات سلولز امروزه به صورت گسترده در صنایع نساجی استفاده میشود.  استات سلولز یک پلیمر نیمه سنتزی است که از فرآیند استریفیکاسیون استیک اسید و انیدرید استیک با سلولز حاصل می شود.استات سلولز، با استری کردن پنبه سفید شده یا خمیر چوب با اسید استیک ساخته می شود.

همچنین برخی از تولید کنندگان، امروزه درون فیلترها را با کربن فعال، پر میکنند. از این سری محصولات در ایران با نام فیلتر کربن یاد میشود که در جلوگیری از ورود سموم سیگار به بدن نقش موثری را بازی میکند. همچنین فیلتر کربن به عنوان فیلترهای پیپ استفاده بسیار مورد استفاده هستند.

 

در کنار اینها صنعت سیگار و فیلتر سازی، رو به تولید فیلترهای طعم دار، شیرین کننده و خنک کننده دود، آورده اند و در محصولات خود از این دست فیلترها برای جذب مشتریان جدید استفاده میکنند. همچنین از چسب های نشاسته یا چسب های مبتنی بر امولسیون برای چسباندن درزهای سیگار استفاده می شود. از چسب های گرم و ذوب شده بر پایه امولسیون برای درزهای فیلتر استفاده می شود. و از چسب های مبتنی بر امولسیون برای اتصال فیلترها به سیگار استفاده می شود.

 

 

 

تاریخچه اولین فیلتر سیگار

 

فیلترهای سیگار و آلودگی های زیست محیطی

 

در انتهای مطلب تاریخچه فیلتر سیگار، باید اشاره ایی داشته باشیم به ضررهایی که فیلترها به طبیعت ما زده اند. اگر در نهایت برخی کشیدن سیگار را چیزی دلپذیر می دانند، فارغ از ضررهای آن برای فرد، اما میزان آسیبی که ته سیگارهای مصرف شده به طبیعت میزند، غیر قابل چشم پوشی است. از ته سیگارها، به عنوان شایعترین آشغال‌ریزی بشر یاد میشود. کافیست به این آمار نگاهی بیندازیم. در جهان سالانه  5.6 تریلیون سیگار کشیده میشود. تخمین زده میشود که از این تعداد، 4.5 تریلیون سیگار در طبیعت رها میشود! مواد تشکیل شونده فیلتر یعنی استات سلولز، قابلیت تجزیه شدن در طبیعت را دارند، اما عمر یک فیلتر سیگار در طبیعت معمولا 15 سال طول میکشد. اما کافیست که جانوران در طبیعت، در طول این 15 سال این مواد را بخورند که البته می خورند و سموم سیگار را درون معده های خود میکشند.

در این راه شرکتهای تولید سیگار بخشی از بودجه خود را صرف تولید فیلترهایی کرده اند که آسیب کمتری به طبیعت بزنند. اما این هیچ چیزی از مسئولیت ما در قبال این توده استات سلولز کوچک، کم نمیکند.


بیشتر بدانید