تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی

تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی

فندکهای تقلبی زیپو دارای تنوع زیادی هستند! زیپوی تقلبی محصولی نیست که توسط یک شرکت یا کارگاه تولید شود. نمونه های فیک بیشمارند و هر کدام یک یا چند مشخصه برای لو رفتن دارند. اما اگر زیپویی یکی از این مشخصه ها را داشته باشد میتوان گفت که آن فندک تقلبی است. قبل از هر چیز باید بدانید که برای داشتن یک زیپوی مطمئن، بهتر است از فروشگاه های معتبر خرید داشته باشید. خوب؛ در این مطلب قصد داریم 5 مورد مهم را برای رو کردن دست فندکهای تقلبی بررسی کنیم.

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

1- بررسی بدنه زیپوها
– یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد؛ اندازه های تقریبی یک زیپو است. بسیاری از نمونه های فیک معمولا بلندتر و کمی هم باریکتر هستند. همچنین بدنه دارای ضخامتی گاه کمتر و گاه بیشتر نسبت به نمونه های اصلی است. و این نکته یادآور همین نکته است که زیپو های تقلبی یکسان نیستند. در کنار این میبایست به کیفیت بد چاپ و حکاکی زیپوها نیز توجه داشت.

بررسی بدنه زیپوها

– اما یکی از سوالهایی که اسموکیش اغلب به آن برمیخورد در مواجهه با مشتریان، این است که چرا داخل بدنه زیپو ها زنگ زده است؟ و آیا این نشان از تقلبی بودن زیپوست؟ در جواب باید بگوییم که این قرمزی داخل بدنه، زنگ زدگی نیست! بلکه رنگ برنج بدنه است. همانطور که میدانیم بدنه نزدیک به 95 درصد زیپو ها از جنس برنج است؛ و زیپو در خط تولید خود و برای دیزاین محصولاتش، بدنه زیپو ها را آبکاری می کند توسط الکتریسیته. این آبکاری به شیوه غرق آبی نیست؛ که بخواهد تمام سطوح را آبکاری کند. شما میتوانید ویدئوی مراحل این آبکاری توسط زیپو را در یوتیوب ببینید. در این روش تنها محیط بیرونی بدنه آبکاری میشود و قسمتهای داخلی به صورت کامل آبکاری نمی شوند. برای همین اثر رنگ قرمز و طلایی برنج بدنه در داخل قالب و سر زیپو باقی می ماند. بنابراین در زیپو های بدنه برنجی، رنگ طلاییِ برنج داخل قالب، نشان از اصل بودن آن است نه دلالتی بر تقلبی بودن.

– نکته دیگر در مورد بدنه زیپوی اصل؛ جای جوش لولا بر روی در و بدنه فندک است که در نمونه اصلی این جای جوش تقریبا به شکل یک بیضی و محو است و در بسیاری از نمونه های تقلبی جای جوش به شکل دایره است.

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

2- تاریخ ساخت زیپوها
یکی از مواردی که میتوانید مد نظر بگیرید برای تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی،  کدهای ماه و سال تولید زیپو است در قسمت زیر فندک. در جدول زیر می توانید تاریخچه تغییرات این کدها را ببینید. عدد سمت راست عدد سال تولید است و نوشته سمت چپ معرف ماه تولید است. این کدها از دهه پنجاه و به طور دقیق تر از سال 1958 به زیپو ها اضافه شد و از همان زمان بود که زیپوها دارای ارزش کلکسیونی شدند. در شروع با نقطه و بعد به وسیله حروف لاتین و در انتها و امروزه از عدد و حروف انگلیسی استفاده می شود. حرف A معرف اولین ماه میلادی، حرف B معرف دومین ماه میلادی و تا آخرین ماه که با حرف L نمایش داده می شود.
بنابراین طبق این جدول اگر زیپویی خریداری می کنید که مثلا در سمت راست عدد 99 نوشته شده به معنای تولید در سال 1999، این فندک قلابیست. چرا که در سال 99 کدهای لاتین حک می شد، پس در این مورد عبارت XV درست است.

تاریخ ساخت زیپوها

3- بررسی مغزی های تقلبی
مهمترین بخش فندک شما مغزی آن است. اگر مغزی کیفیت خوبی نداشته باشد؛ در تولید آتش مناسب دچار مشکل خواهید بود. یک آتش استاندارد از یک مغزی اصلی می آید. کیفیت ساخت مغزیها در طول سالیان مدام تغییر کرده است در جزییات. بنابراین نحوه صحیح کارکرد زیپوی شما به مغزی آن وابسته است. مغزیها اجزای متفاوتی دارند که در اینجا به بعضی از آنها می پردازیم.

 • نمدهای مغزی در مدلهای تقلبی باریک تر هستند و همچنین پنبه ها دارای فشردگی کمتری هستند. یک نمد استاندارد ضخامتی در حدود 7 میلیمتر دارد.
 • بدنه یک مغزی اصیل به شکل مستحکمی بر روی هم چفت شده و جوش خورده است و دارای لبه های فلزی همسان هستند.
 • بر روی بدنه های تولید قبل از سال 2010 این عبارت را میبینید: MADE IN ZIPPO U.S.A​
  از سال 2010 به بعد این عبارت به این شکل بر روی مغزیها نشست: ZIPPO MADE IN U.S.A​
 • بر روی بدنه مغزی میبایست تاریخ تولید آن مانند قسمت زیرین زیپو دیده شود. اما چون خط تولید مغزیها با بدنه جداست؛ همیشه این اعداد و حروف با کدهای زیپو هماهنگ نیستند. این مورد جزو نکاتی نیست که بتوان از آن برای تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی استفاده کرد . اما اگر این کدها بر روی مغزی نباشد می توان گفت که مغزی تقلبی است.

بررسی مغزی های تقلبی

4- اسکن بارکد جعبه زیپو
یکی از بهترین راه ها برای تشخیص یک زیپوی اصل از تقلبی اسکن بارکد پشت جعبه هست. که اطلاعات مفیدی از تولید محصول به شما می دهد.

بررسی مغزی های تقلبی

5- قیمت زیپوها
شما به راحتی میتوانید از طریق کد زیپوی خود قیمت دلاری آن را از وبسایت زیپو به دست آورید. زیپو هایی که به قیمت بسیار نازل در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند به احتمال بسیار زیاد تقلبی هستند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که قیمت بسیار بالا هم تضمین اصل بودن محصول نیست.

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

دوباره باید به این نکته اشاره کرد که خرید خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید. این بهترین و امن ترین راه برای داشتن یک زیپوی اصل خواهد بود. یک زیپوی اصل گارانتی تعمیر مادام العمر دارد. فروشنده معتبر فندک زیپو میبایست فندک شما را به صورت رایگان تعمیر کند. برخی از فروشندگان فندک زیپو پولی را برای گارانتی مغزی از مشتری دریافت می کنند! این خلاف شعار این کمپانیست که میگوید : “فندک شما کار نمیکند؟ ما آن را برایتان رایگان تعمیر میکنیم”

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

ویدئوی آموزشی تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی


بیشتر بدانید

نظرات (15)

حمیدرضا قاسمی نژاد

درود به شما
ممنون از توضیحات عالیتون ، خیلی وقت بود که این مطالب جزو سوالاتم بود ????

سعید عایزاده

دمتون گرم واقعا…خیلی جامع و کامل و بهتر از همه سایت ها بررسی کردین…خسته نباشید.

علی اکبرزاده

همچنین بیشترِ [بیش از نوَد درسدِ (درصدِ)] «زیپوهای دروغین یا ساختگی (قلابی یا تقلبی)» به جای سِدای (صدای) بسیار دوست‌داشتنی و خواستنی و زیبا و گوش‌نوازِ «جِنگِ» – که هنگامِ باز شدنِ دَرِ «فندکِ زیپوی راست و درست (اصل)» پدید می‌آید و شنیده می‌شود -، سِدایی (صدایی) مانندِ «تِق»، یا سِدای (صدای) جِنگی نادرست – که به گونه‌یی آشکار، بَم‌تر یا زیرتر است [که بیشترِشان، بَم‌ترند] – پدید می‌آورند …

  اسموکیش

  تا حدودی نظر شما درست هست ولی در تمام موارد صدق نمیکنه…
  مثلا مدلهای برجسته زیپو که دارای قطعه برجسته رو بدنه (خصوصا روی قسمت درب فندک) هستند به دلیل سنگین شدن و ضخیم شدن بدنه دیگه اون صدای خاص زیپو رو ندارند در حالی که ارجینال هستند…مثل مدلهای فندک زیپو کد 254BJD.428 و فندک زیپو کد 20230HD و فندک زیپو کد 20854 و خیلی از مدلهای دیگر زیپو…در مجموع صدای باز بسته شدن فندک معیار خوبی برای تشخیص زیپو اصل از تقلبی نیست…
  در نهایت ممنونیم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.

علی

سلام
لطفا منو راهنمایی کنید من مدل tree of life رو گرفتم همه نکاتی رو که گفتین رو چک‌کردم و به نظر اصل میاد ولی رنگش تو دو هفته ای که خریدم داره میره ایا این نشونه تقلبی بودش هست
خیلی ممنون از راهنماییتون

  اسموکیش

  سلام…
  مدلی که فرمودین جنس بدنش برنج هست…و مقداری تغییر رنگ در اون عادی هست و جای نگرانی نیست.

علی

البته من از سایت شما نخریدم تازه سایت شما رو پیدا کردم من قبلا شنیده بودم که رنگ این مدل تغییر میکنه ولی برای من کاملا رنگش داره میره
ممنون از راهنمایی شما

امید

پولیش نرم جلاسنج بگیرید با پنبه خیس روش بمالید شدیدا براق میشه مثل روز اولش
چون برنجیه زود کدر میشه مگر اینکه رنگی بخرید

  اسموکیش

  دقیقا همینطوره…متشکریم از نظرتون<3

Yasin

بسیار عالی…
فندک هایی که تو وبسایت قرار دادین هم این خصوصیات رو دارن؟

  اسموکیش

  بله دوست عزیز تمام فندکهای زیپویی که در اسموکیش عرضه میشند 100% ارجینال هستند و همراه با گارانتی مادام العمر کارکرد و اصالت تقدیمتون میشن.

محمدحسین

خسته نباشید من فندک logo zl218 رو پارسال از دیجی کالا خریدم 350 تومن
چند وقت پیش دیدم شده 179 تومن
مگه میشه
چطوریه داستان
فندکنم هم گم شده میخوام سفارش بدم آیا اینی 170 تومنیه همونه؟؟؟

  اسموکیش

  سلام محمد حسین عزیز.
  در حال حاضر قیمت فنذک زیپو مدل 218ZL(مشکی مات) در خود امریکا 24.5$ هست که با احتساب قیمت ارز روز میتونی قیمت حدودی این فند رو به دست بیارین….
  با توجه به توضیحات بالا امکان نداره که در حال حاضر قیمت اون فندک زیر 450.000 تومان باشه.

محمد

سلام خسته نباشید
15 ساله یه زیپو دارم که الان پین لولاش شکسته میخواستم ببینم شما تعمیرکار دارید بتونه کمکم کنه میدونم فندکه خسته شده ولی دوسش دارم
ممنون

  اسموکیش

  سلام محمد عزیز.
  لولای زیپو حساس ترین قسمت فندک زیپو هست که در صورت شکستن به سختی قابل تعمیره چون جوش و پرسی که داره رو فقط خود کمپانی زیپو میتونه با ظرافت و کیفیت بالا اجرا کنه.
  البته یکی از مشتریان قدیمی ما همین مشکل براشون پیش اومده بود که تونستن با کمک یک طلاساز ماهر فندکشون رو درست کنن و قابل استفاده بشه.
  الان تنها راهی که دارین اینه که از یک طلا ساز کمک بگیرید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها