تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی

تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی

فندکهای تقلبی زیپو دارای تنوع زیادی هستند! زیپوی تقلبی محصولی نیست که توسط یک شرکت یا کارگاه تولید شود. نمونه های فیک بیشمارند و هر کدام یک یا چند مشخصه برای لو رفتن دارند. اما اگر زیپویی یکی از این مشخصه ها را داشته باشد میتوان گفت که آن فندک تقلبی است. قبل از هر چیز باید بدانید که برای داشتن یک زیپوی مطمئن، بهتر است از فروشگاه های معتبر خرید داشته باشید. خوب؛ در این مطلب قصد داریم 5 مورد مهم را برای رو کردن دست فندکهای تقلبی بررسی کنیم.

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

1- بررسی بدنه زیپوها
– یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد؛ اندازه های تقریبی یک زیپو است. بسیاری از نمونه های فیک معمولا بلندتر و کمی هم باریکتر هستند. همچنین بدنه دارای ضخامتی گاه کمتر و گاه بیشتر نسبت به نمونه های اصلی است. و این نکته یادآور همین نکته است که زیپو های تقلبی یکسان نیستند. در کنار این میبایست به کیفیت بد چاپ و حکاکی زیپوها نیز توجه داشت.

بررسی بدنه زیپوها

– اما یکی از سوالهایی که اسموکیش اغلب به آن برمیخورد در مواجهه با مشتریان، این است که چرا داخل بدنه زیپو ها زنگ زده است؟ و آیا این نشان از تقلبی بودن زیپوست؟ در جواب باید بگوییم که این قرمزی داخل بدنه، زنگ زدگی نیست! بلکه رنگ برنج بدنه است. همانطور که میدانیم بدنه نزدیک به 95 درصد زیپو ها از جنس برنج است؛ و زیپو در خط تولید خود و برای دیزاین محصولاتش، بدنه زیپو ها را آبکاری می کند توسط الکتریسیته. این آبکاری به شیوه غرق آبی نیست؛ که بخواهد تمام سطوح را آبکاری کند. شما میتوانید ویدئوی مراحل این آبکاری توسط زیپو را در یوتیوب ببینید. در این روش تنها محیط بیرونی بدنه آبکاری میشود و قسمتهای داخلی به صورت کامل آبکاری نمی شوند. برای همین اثر رنگ قرمز و طلایی برنج بدنه در داخل قالب و سر زیپو باقی می ماند. بنابراین در زیپو های بدنه برنجی، رنگ طلاییِ برنج داخل قالب، نشان از اصل بودن آن است نه دلالتی بر تقلبی بودن.

– نکته دیگر در مورد بدنه زیپوی اصل؛ جای جوش لولا بر روی در و بدنه فندک است که در نمونه اصلی این جای جوش تقریبا به شکل یک بیضی و محو است و در بسیاری از نمونه های تقلبی جای جوش به شکل دایره است.

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

2- تاریخ ساخت زیپوها
یکی از مواردی که میتوانید مد نظر بگیرید برای تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی،  کدهای ماه و سال تولید زیپو است در قسمت زیر فندک. در جدول زیر می توانید تاریخچه تغییرات این کدها را ببینید. عدد سمت راست عدد سال تولید است و نوشته سمت چپ معرف ماه تولید است. این کدها از دهه پنجاه و به طور دقیق تر از سال 1958 به زیپو ها اضافه شد و از همان زمان بود که زیپوها دارای ارزش کلکسیونی شدند. در شروع با نقطه و بعد به وسیله حروف لاتین و در انتها و امروزه از عدد و حروف انگلیسی استفاده می شود. حرف A معرف اولین ماه میلادی، حرف B معرف دومین ماه میلادی و تا آخرین ماه که با حرف L نمایش داده می شود.
بنابراین طبق این جدول اگر زیپویی خریداری می کنید که مثلا در سمت راست عدد 99 نوشته شده به معنای تولید در سال 1999، این فندک قلابیست. چرا که در سال 99 کدهای لاتین حک می شد، پس در این مورد عبارت XV درست است.

تاریخ ساخت زیپوها

3- بررسی مغزی های تقلبی
مهمترین بخش فندک شما مغزی آن است. اگر مغزی کیفیت خوبی نداشته باشد؛ در تولید آتش مناسب دچار مشکل خواهید بود. یک آتش استاندارد از یک مغزی اصلی می آید. کیفیت ساخت مغزیها در طول سالیان مدام تغییر کرده است در جزییات. بنابراین نحوه صحیح کارکرد زیپوی شما به مغزی آن وابسته است. مغزیها اجزای متفاوتی دارند که در اینجا به بعضی از آنها می پردازیم.

 • نمدهای مغزی در مدلهای تقلبی باریک تر هستند و همچنین پنبه ها دارای فشردگی کمتری هستند. یک نمد استاندارد ضخامتی در حدود 7 میلیمتر دارد.
 • بدنه یک مغزی اصیل به شکل مستحکمی بر روی هم چفت شده و جوش خورده است و دارای لبه های فلزی همسان هستند.
 • بر روی بدنه های تولید قبل از سال 2010 این عبارت را میبینید: MADE IN ZIPPO U.S.A​
  از سال 2010 به بعد این عبارت به این شکل بر روی مغزیها نشست: ZIPPO MADE IN U.S.A​
 • بر روی بدنه مغزی میبایست تاریخ تولید آن مانند قسمت زیرین زیپو دیده شود. اما چون خط تولید مغزیها با بدنه جداست؛ همیشه این اعداد و حروف با کدهای زیپو هماهنگ نیستند. این مورد جزو نکاتی نیست که بتوان از آن برای تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی استفاده کرد . اما اگر این کدها بر روی مغزی نباشد می توان گفت که مغزی تقلبی است.

بررسی مغزی های تقلبی

4- اسکن بارکد جعبه زیپو
یکی از بهترین راه ها برای تشخیص یک زیپوی اصل از تقلبی اسکن بارکد پشت جعبه هست. که اطلاعات مفیدی از تولید محصول به شما می دهد.

بررسی مغزی های تقلبی

5- قیمت زیپوها
شما به راحتی میتوانید از طریق کد زیپوی خود قیمت دلاری آن را از وبسایت زیپو به دست آورید. زیپو هایی که به قیمت بسیار نازل در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند به احتمال بسیار زیاد تقلبی هستند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که قیمت بسیار بالا هم تضمین اصل بودن محصول نیست.

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

دوباره باید به این نکته اشاره کرد که خرید خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید. این بهترین و امن ترین راه برای داشتن یک زیپوی اصل خواهد بود. یک زیپوی اصل گارانتی تعمیر مادام العمر دارد. فروشنده معتبر فندک زیپو میبایست فندک شما را به صورت رایگان تعمیر کند. برخی از فروشندگان فندک زیپو پولی را برای گارانتی مغزی از مشتری دریافت می کنند! این خلاف شعار این کمپانیست که میگوید : “فندک شما کار نمیکند؟ ما آن را برایتان رایگان تعمیر میکنیم”

شیوه تشخیص فندک زیپو اصلی

ویدئوی آموزشی تشخیص فندک زیپو اصلی از تقلبی


بیشتر بدانید

نظرات (36)

حمیدرضا قاسمی نژاد

درود به شما
ممنون از توضیحات عالیتون ، خیلی وقت بود که این مطالب جزو سوالاتم بود ????

سعید عایزاده

دمتون گرم واقعا…خیلی جامع و کامل و بهتر از همه سایت ها بررسی کردین…خسته نباشید.

علی اکبرزاده

همچنین بیشترِ [بیش از نوَد درسدِ (درصدِ)] «زیپوهای دروغین یا ساختگی (قلابی یا تقلبی)» به جای سِدای (صدای) بسیار دوست‌داشتنی و خواستنی و زیبا و گوش‌نوازِ «جِنگِ» – که هنگامِ باز شدنِ دَرِ «فندکِ زیپوی راست و درست (اصل)» پدید می‌آید و شنیده می‌شود -، سِدایی (صدایی) مانندِ «تِق»، یا سِدای (صدای) جِنگی نادرست – که به گونه‌یی آشکار، بَم‌تر یا زیرتر است [که بیشترِشان، بَم‌ترند] – پدید می‌آورند …

  اسموکیش

  تا حدودی نظر شما درست هست ولی در تمام موارد صدق نمیکنه…
  مثلا مدلهای برجسته زیپو که دارای قطعه برجسته رو بدنه (خصوصا روی قسمت درب فندک) هستند به دلیل سنگین شدن و ضخیم شدن بدنه دیگه اون صدای خاص زیپو رو ندارند در حالی که ارجینال هستند…مثل مدلهای فندک زیپو کد 254BJD.428 و فندک زیپو کد 20230HD و فندک زیپو کد 20854 و خیلی از مدلهای دیگر زیپو…در مجموع صدای باز بسته شدن فندک معیار خوبی برای تشخیص زیپو اصل از تقلبی نیست…
  در نهایت ممنونیم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.

علی

سلام
لطفا منو راهنمایی کنید من مدل tree of life رو گرفتم همه نکاتی رو که گفتین رو چک‌کردم و به نظر اصل میاد ولی رنگش تو دو هفته ای که خریدم داره میره ایا این نشونه تقلبی بودش هست
خیلی ممنون از راهنماییتون

  اسموکیش

  سلام…
  مدلی که فرمودین جنس بدنش برنج هست…و مقداری تغییر رنگ در اون عادی هست و جای نگرانی نیست.

علی

البته من از سایت شما نخریدم تازه سایت شما رو پیدا کردم من قبلا شنیده بودم که رنگ این مدل تغییر میکنه ولی برای من کاملا رنگش داره میره
ممنون از راهنمایی شما

امید

پولیش نرم جلاسنج بگیرید با پنبه خیس روش بمالید شدیدا براق میشه مثل روز اولش
چون برنجیه زود کدر میشه مگر اینکه رنگی بخرید

  اسموکیش

  دقیقا همینطوره…متشکریم از نظرتون<3

Yasin

بسیار عالی…
فندک هایی که تو وبسایت قرار دادین هم این خصوصیات رو دارن؟

  اسموکیش

  بله دوست عزیز تمام فندکهای زیپویی که در اسموکیش عرضه میشند 100% ارجینال هستند و همراه با گارانتی مادام العمر کارکرد و اصالت تقدیمتون میشن.

محمدحسین

خسته نباشید من فندک logo zl218 رو پارسال از دیجی کالا خریدم 350 تومن
چند وقت پیش دیدم شده 179 تومن
مگه میشه
چطوریه داستان
فندکنم هم گم شده میخوام سفارش بدم آیا اینی 170 تومنیه همونه؟؟؟

  اسموکیش

  سلام محمد حسین عزیز.
  در حال حاضر قیمت فنذک زیپو مدل 218ZL(مشکی مات) در خود امریکا 24.5$ هست که با احتساب قیمت ارز روز میتونی قیمت حدودی این فند رو به دست بیارین….
  با توجه به توضیحات بالا امکان نداره که در حال حاضر قیمت اون فندک زیر 450.000 تومان باشه.

محمد

سلام خسته نباشید
15 ساله یه زیپو دارم که الان پین لولاش شکسته میخواستم ببینم شما تعمیرکار دارید بتونه کمکم کنه میدونم فندکه خسته شده ولی دوسش دارم
ممنون

  اسموکیش

  سلام محمد عزیز.
  لولای زیپو حساس ترین قسمت فندک زیپو هست که در صورت شکستن به سختی قابل تعمیره چون جوش و پرسی که داره رو فقط خود کمپانی زیپو میتونه با ظرافت و کیفیت بالا اجرا کنه.
  البته یکی از مشتریان قدیمی ما همین مشکل براشون پیش اومده بود که تونستن با کمک یک طلاساز ماهر فندکشون رو درست کنن و قابل استفاده بشه.
  الان تنها راهی که دارین اینه که از یک طلا ساز کمک بگیرید.

امیر

سلام وقتتون بخیر بارکد روی محصول رو باید توی برمامه خاصی اسکن کرد؟چجوری میشه از بارکد جهت اصل بودن محصول مطمعن شد؟

  اسموکیش

  سلام.
  وقت شما هم به خیر . اپلیکیشن های مختلف زیادی هستند که با استفاده از اونها میتونید بارکد رو کالا رو اسکن کنید و کشور سازنده رو مشخص کنید مثل Barcode Scanner.
  علاوه بر اینها خود بارکد رو در گوگل هم میتونید سرچ کنید.

امیر

عرض سلام و خسته نباشید خدمته پرسنل حرفه ای اسموکیش
بنده مدتیست مدل (Antique Copper (301FB را خریدم
بعد از مدتی اون برق و جلای اولش رو از دست داده
توی سایت خود zippo خوندم که سری های آنتیک روکشه حساسی داره
که با الکل و مواده مشابه آسیب میبینه
میخواستم ببینم راهی هست که بشه دوباره برقو جلا بهش داد

  اسموکیش

  سلام امیر عزیز.
  دقیقا مشکلی که فندکهای سری آنتیک زیپو باهاش مواجه هستند عدم ماندگاری لایه صیقلی روی اونها هست و این لایه به مرور زمان و در اثر تماس با بنزین فندک و الکل از بین میره و متاسفانه راهی برای جلوگیری از این اتفاق نیست ولی یکی از مشتریان ما با استفاده از لاک ناخن شفاف و بی رنگ تونسته بودند که تا حدودی سطح فندکشون رو به حالت اول برگردونن فکر میکنم این روش تا حدودی بتونه شمارو کمک کنه.

ناصر مودت

باسلام.
تبریک میگم فرارسیدن سال۱۴۰۰.!منم یک فندک زیپو دارم که بهم کادو دادن.نظرتون در مورد کیفیت و قیمتش چقدرهPPO.MFG.CO.BRADFOR.PA
F 17
FLINTS AND FLUID

  اسموکیش

  سلام ناصر عزیز
  سال نوی شما هم مبارک یاشه.
  مشخصاتی که از فندکتون دادین نشون دهنده سال و ماه تولید فندک هست ( آپریل سال 2017) و مدل فندک رو مشخص نمیکنه.
  برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به فندکتون میتونید عکس فندکتون رو از طریق واتساپ برای پشتیبانی اسموکیش ارسال کنید و یا کد فندکتون رو برامون ارسال کنید.

اسماعیل

سلام،از توضیحات شفاف شما سپاسگزارم ، لذا اعتماد به شما مرا درصدد خرید از فروشگاهتان برانگیخت، لطف بفرمائید ی فندک با قیمت معقول و ساده در حد جوانی گذشته را معرفی کنید خرید کنم، سپاس..

  اسموکیش

  سلام اسماعیل عزیز.
  ممنون از ثبت نظرتون تنوع قیمت و مدل فندکهای زیپو بسیار زیاد هست پیشنهاد میکنیم بعد از ورود به صفحه فندکهای زیپو از فیلترهای ما استفاده کنید تا سریعتر و راحتتر به مدل مدنظرتون برسید.

علی

ببخشید بارکد و یا سریال فندک که در جعبه و خود فندک حک شده رو میشه در خود سایت زیپو برای اصل بودن کالا چک کرد؟؟؟

  اسموکیش

  سلام علی عزیز,
  برای استعلام بارکد باید اون رو در اپ های بارکد اسکنر و یا گوگل سرچ کنید … خود سایت زیپو همچین امکانی رو نداره که بتونید بارکد فندک رو در اون سرچ کنید.

محمدکاملی

سپاس و درود از اطلاعات باارزشی که ارائه دادید

  اسموکیش

  سلام محمد عزیز،
  ممنون از اینکه وقت گذاشتین و مطالعه فرمودین🌹

علیرضا

من فندک آمازون دارم ولی نام زیپو زیر فندک هک نشده مدل فندک هم مدل فرشته هستش ولی داخل بدنه طلایی رنگ و بیرون رنگ استیل میخوام بدونم به صرف نداشتم نام زیپو و عدم حکاکی نام و برند میتونه تقلبی باشه ولی اسم آمازون روش نوشته و حکاکی شده

  اسموکیش

  سلام علیرضای عزیز.
  تمام فندکهای زیپو باید لوگوی زیپو رو به صورت حک شده زیر بدنه و روی مغزی داشته باشند در غیر اینصورت برند فندک چیز دیگه ایی غیر از زیپو هست و ارجینال نیست.

علیرضا

من یه فندم زیپو دارم مدل آمازون فقط اسم آمازون روش حک شده ولی اسم و بارکد زیپونداره داخلشم طلاییی بیرونش استیلی رنگ میخواستم ببینم به صرف نداشتن بارکد میشه گف تقلبی؟

مهرشاد

سلام وقت بخیر
فندک من بارکد زیپو پشت جعبه نداره ولی تمام نکاتی که گفتید رو داره میتونه فیک باشه

  اسموکیش

  سلام مهرشاد عزیز ,
  بارکد پشت جعبه های فندک زیپو یکی از چندین مواردی هست برای تایید اصلت میشه استفاده کرد ولی ممکنه فندکی باشه که بارکد داشته ولی فیک باشه و بالعکس ممکنه فندکی باشه که بارکد نداشته باشه ولی ارجینال باشه.

بهزاد

درود . خیلی توضیحاتتون عالی بود . من یک فندک زیپو دارم که در قسمت ماه تولید که شما گفتید نوشته H و اونطرف عدد 20 رو نوشته . یعنی برای سال ۲۰۲۰ هست ولی ماه H یعنی کدوم ماه ؟

  اسموکیش

  سلام بهزاد عزیز ,
  A نشان دهنده ماه اول سال میلادی یعنی ژانویه هست ، B ماه دوم میلادی یعنی فوریه و به همین ترتیب H نشان دهنده هشتمین ماه میلادی یعنی اوت هست.
  ممنون ازینکه وقت گذاشتین و این مطلب رو مطالعه فرمودین و نظرتون رو ثبت کردین❤️ .

علی ازتبریز

سلام ممنون ازمطالبتون خیلی خوبه ببخشید مب خواستم بپرسم ازسایت زیپولند خرید کنم چطوره اصله ؟

  اسموکیش

  سلام علی عزیز,
  ممنون از اینکه وقت گذاشتین و این مطلب رو مطالعه کردین.
  راجع به سوالتون اطلاعی نداریم و میتونید از خود فروشنده بپرسین.

ارسال دیدگاه